EVENTS

MEINUNGEN

Great experience with URACult, hope they enjoyed our concert as we did the show and all the rest in Köln

Kiril Tufekcievksi, Bass-Player

Pleasure to collaborate with super musician friends like Visar Kuci and Enver Muhamedi, a
super project recorded a few months before the pandemic with original compositions by Visar
Kuci as Visar Kuci trio.
Amazing news that we will play in Germany (Cologne) as well as in Austria (Wien) with two
unforgettable concerts, from the organization to the phenomenal audience that had come
from other cities for us, everything perfect.
Very happy and thankful for the hospitality and organization.

Enes Bajramliqi, Drum-Player

Me nje audience dhe ambient te mrekullueshem, ky ishte nje nga koncertet me te bukura me Rona Nishliu Quartet. Shume falenderime dhe mirenjohje per organizimin URACult

Edon Ramadani, Pianist

​The experience with URACult was a unique one that combines professionalism, hospitality,
warmheartedness and respect in a perfect balance, while opening new doors for our future
performances by organizing this first concert in one of the finest Jazz Venues like Altes
Pfandhaus in Cologne.

Visar Kuçi, Musician

URACult është një shoqatë e udhëhequr nga njerëz plot pasion e integritet profesional për të zhvilluar e promovuar artin e kulturën shqiptare në Evropë. Ne i jemi mirënjohës kontributit të tyre dhënë shoqatës sonë gjatë dy viteve të bashkëpunimit. Andaj, me shumë kënaqësi ju sugjerojmë të mbështesni URAcult, sepse në atë formë do bëheni pjesë e një historie të re e përparimtare të mërgatës shqiptare në botë.

Lulzim Hoti, 7arte

Një nga urat më të kalueshme

Arbnor Istrefi , Facebook Rezension ...

URACult hält was es verspricht. Es baut Brücken zu tollen kulturellen Welten und ist sehr wichtig für den albanisch-deutschen Dialog, jenseits des Mainstream.

Zymryte Hoxhaj, Kommunikationsdesignerin

Der UraCult Verein bietet hochkarätige Kulturprogramme und Konzerte aus Kosovo und Albanian. Ich würde jeden empfehlen und UraCult anzuschließen.

Gladiola Goranci, Google Rezension ...

URACult me shpiert dhe zemër në kontribut të artit dhe kulturës

Nushi Istrefi, Facebook Rezension ...

UraCult macht uns alle stolz! Freu mich auf das nächste Event! Ihr seid die Besten 🙂

Ola Damjani, Google Rezension ...

It was an unforgettable night! Thank you Koln people for the hospitality & URACult for organizing such a great night, in that great venue!

Nesim Maxhuni, Drummer

Organizata URACult e.V. është shembull i përkushtimit dhe punës së palodhshme, i  një grupi njerëzish super kreativ dhe artëdashës, të cilët do të duhej të mirreshin si model për komunitetin shqiptarë jashtë vendit. Pasioni dhe profesionalizmi i ekipit janë veçse vlerë e shtuar. GERMIN vleresonë lartë bashkëpunimin me URACult e.V, që kanë arritur të promovojnë aq bukur kulturën dhe vlerat shqiptare në Gjermani dhe jashtë saj.

Great organisation by URACult. Everything was correct. We’ve been well-greeted. A warm
hospitality. It was my first time in Cologne, even in Germany so I had such a good impression
for the city. Had time to hang around and see the beautiful Cologne.The concert was so
good, and professionally organised. So thankful to URACult to make this happen also to
make me become aware of the good community of my people in Germamy. Big thanks to
Mr. Salihu for his effort and good energy that he had from the beginning till the last day.
Keep the great job and the good vibe. All the best!

Enver Muhamedi, Double Bass-Player

URACult bringt die Menschen zusammen mit wunderschöner Musik und tolle kulturelle Events.

Flaka Goranci, Opernsängerin

URACult is an organisation that astonishes with professional approach and in the same time with people, who work for it with so much passion and commitment. Thank to URACult and the heart of organization, Mr. Ali Salihu, our experience in Köln was unforgettable!

Dina Bušić & Melita Ivković, Musicians

Ein Verein mit viel Liebe für die Kultur: tolle Kunstausstellungen, erstklassige Konzerte und
Theaterstücke. Verdient jeden Respekt!!!

Sefedin Rreci, Google-Rezension

Gute Musik. Nettes und gastfreundliches Team. Super Atmosphäre. Top!

Fisnik Islami, Google Rezension ...

UraCult ist mehr als nur ein Kulturverein, UraCult ist eine Kulturfamilie mit Herz und Verstand die uns allen verbindet. Jeder Mitglieder gibt sein Bestes, sie alle sind stets bemüht aus kleine Mitteln Großes anzubieten! Wie sagt man so schön: die einzige Mittel, die Welt ein Stück zu verbessern, ist die Kultur und das tut UraCult permanent! DANKE mein Verein!

Kasem Hoxha, Schauspieler

URACult shoqate e krijuar nga njerez plot pasion e perkushtim, te cilet vazhdojne me ritem intensiv te jetsojne programin e tyre kulturor, me c’rast kontribojne ne shkembimin e kulturave, promovimin e traditave te ndryshme dhe krijimin e urave. Pune te mbare dhe suksese perhere.

Rona Nishliu, Sängerin

URACult për mua është shoqata kulturore ma kredibile dhe ma unike që sot ka diaspora shqiptare, jo vetëm në Gjermani. Të organizuar. Me vizion. Gjithpërfshirës. Me shije

Jeton Neziraj, QENDRA MULTIMEDIA

Ein Verein , der seinem Namen eine Ehre macht. Hier wird Kultur gelebt ! 🙂

Time Nu, Facebook Rezension ...

A great organisation run by great people! Keep up the excellent work!

Kristalé Ivezaj Rama, Facebook Rezension ...

Ka qene kenaqesi te promovojme muziken Shqiptare permes URACult e cila shoqate ishte shume profesionale dhe mbi te gjitha me njerez shume pasionant e te sakt , pa harruar se kishin dhe nje audience te shkelqyer . Ju falemnderoj perzemersisht URACult per kontributin ne promovim te artit Shqiptare.

Besa Berberi , Musikprofessorin

Kultur beginnt im Herzen jedes einzelnen, schrieb mal Nestroy, der österreichische Autor – URACult-Organisation macht genau das, mit gut gedachten Veranstaltungen spricht sie den Herzen der Albanern und Deutschen an. Also weiter so!

Lindita Arapi, Autorin

MEDIATHEK

For privacy reasons YouTube needs your permission to be loaded. For more details, please see our Datenschutzerklärung.
I Accept